Jeśli uważasz, że wybranie odpowiednich kolorów do pomalowania wnętrza domu jest niezwykle trudnym i złożonym zadaniem, to zapewne nie jesteś jedyną osobą z takim dylematem. Wybór odpowiedniego koloru ma ogromne znaczenie. Może sprawić, że mały pokój stanie się większy, a duże pomieszczenie bardziej intymne. Ostateczna decyzja jest trudna, jeśli nie wiesz, jakie czynniki wziąć pod uwagę.
Oto kilka wskazówek i narzędzi, które pomogą dokonać właściwego wyboru i wyczarować wnętrze o jakim marzysz!
I. Poznaj terminy związane z kolorem
Większość z nas używa słów, które opisują kolor zamiennie. Warto jednak znać ich znaczenie. Oto króciutki przewodnik:
- Kolor – wygląd powierzchni wynikający ze sposobu, w jaki odbija światło;
- Barwa – synonim koloru;
- Odcień – ciemna lub lekka wersja koloru; przez dodanie czerni (np. ciemnoniebieski) lub przez dodanie bieli. Na przykład różowy to odcień czerwieni.
- Ton – jaśniejsza lub ciemniejsza wersja koloru;
- Nasycenie odnosi się do dominacji odcienia. Zmieniając kolor z czerwonego na różowy, odcień staje się niuansowy, zatem mniej dominujący;
- Koło chromatyczne czyli graficzny model przedstawiający 12 kolorów widma w kółku. Jego głównym celem jest wyjaśnienie mieszania kolorów, aby pomóc zidentyfikować rodziny kolorów i wizualizować rozmaite aranżacje i harmonie kolorów.
II. Zacznij od analizy wnętrza
Prawdopodobnie Twoim pierwszym wyborem przed aranżacją wnętrza będzie kolor ścian w danym pokoju. Warto wybrać odcień i przeanalizować jego współgranie z innymi elementami wnętrza. O wiele łatwiej jest znaleźć farbę pasującą do mebli i wystroju niż wybrać powyższe elementy według koloru ścian. Większość sklepów ze sprzętem może mieszać odcienie farby, aby dopasować go do mebli i dekoracji. Dzięki takiemu działaniu bardziej prawdopodobne będzie uzyskanie takiego wyniku, aby całość naturalnie ze sobą współgrała. Pomyśl, jak atrakcyjnymi elementami będą wzorzyste szczegóły, które ze względu na mnogość odcieni mogą być używane jako podstawa dla całej palety kolorów.
III. Złote zasady w malowaniu wnętrza
Zastosuj chociaż jedną z nich, aby uzyskać pożądany wynik.
Dekoruj pionowo, „od ciemnego do jasnego”. Aby nadać piękny wygląd przestrzeni, stosuj ciemniejsze odcienie dla podłogi, średnie odcienie dla ścian i jasne dla sufitu. Zauważ, że malując w ten sposób, naśladujesz środowisko zewnętrzne i przenosisz je do pomieszczenia.
Znasz zasadę trzech kolorów? Dobre zrównoważony pokój powinien składać się z trzech barw – jedna dla ścian, druga do wykończenia, a ostatnia do akcentów. Powinny pasować tonalnie, by się uzupełniały.
Czym jest zasada 60-30-10? Podczas malowania podziel kolory w następujący sposób: 60% dominującego koloru na ściany, 30% wtórnego koloru to drzwi, sufit i okna. I 10% akcentującego koloru pozostaje dla akcesoriów i dekoracji. Możesz mieć wówczas pewność, że kolory są odpowiednio wyważone i wzbudzają wizualne zainteresowanie.
IV. Sprawdź, czy sąsiednie pokoje współgrają ze sobą;
Jeśli decydujesz się , by każdemu pokojowi nadać własny styl i kolor, weź pod uwagę to, że wnętrze domu musi być spójne z jednego pokoju do drugiego. Pamiętaj, że kolory też powinny żyć w harmonii.
V. Wyraź swoje emocje barwą!
Na pewno znasz stwierdzenie, że kolory często kojarzą się z różnymi zakresami emocji. Jest to udowodnione i naprawdę może wpłynąć na Was gdy spędzacie dużo czasu w pokoju o dominującym odcieniu.
Dlatego warto wiedzieć, że miękkie, chłodne i neutralne barwy dają poczucie spokoju, podczas gdy mocniejsze kolory zdecydowanie pobudzają.
Cieplejsze, kontrastowe i nieco jaśniejsze kolory dodają wnętrzom towarzyskiej atmosfery. Jednak jeśli pragniesz nadać pomieszczeniu formalnej nuty zastosuj zielenie, błękity, głęboką biel i beże. Jeśli preferujesz intensywne barwy, to jednak warto z nich zrezygnować przy urządzaniu pokoju dla dzieci. Takie kolory mogą nadmiernie stymulować i powodować drażliwość u naszych pociech.
VI. Przetestuj wpływ oświetlenia na wybrany kolor;
Każdy rodzaj światła generuje inny odcień koloru. Różnice odbierania barw pomieszczeń w dzień i w nocy na pewno przykuły Twoją uwagę. Jeśli chcesz mieć pewność, że spełnia on Twoje oczekiwania, może warto przetestować go na własną rękę? Jeśli masz już wybrany kolor, poproś o jego próbkę w sklepie z farbami. Nanieś go na małe obszary ściany, a najlepiej na kawałki kartonu i przyklej do powierzchni, pozostawiając przez cały następny dzień. Jeśli efekt Cię zadowala zarówno w świetle naturalnym i sztucznym – decyzja o wyborze koloru jest już podjęta!
Całe to zamieszanie z doborem duetu „kolor plus światło” można sprowadzić do trzech prostych wniosków: naturalne światło pokazuje najprawdziwszy kolor; światło żarowe wydobywa ciepłe odcienie i żółcie, a oświetlenie fluoroscencyjne nadaje jasny, niebieski odcień.
VII. Skorzystaj z narzędzi cyfrowych i pomocy architekta. Są po to, aby Ci pomóc.
Jeśli nie możesz podjąć decyzji o wyborze kolorów samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowców. 😊
Niektóre witryny internetowe sklepów lub producentów farb oferują symulatory internetowe. Wystarczy załadować zdjęcie pomieszczenia i przetestować różne kolory.
Dodatkowo z pomocą architekta możesz nanieść wybrane kolory na wizualizację zrobioną zgodnie z projektem Twojego domu/mieszkania, uwzględniając przy tym nasłonecznienie mieszkania, kąt padania światła na ściany oraz wystrój wnętrz.
Jesteście gotowi? 😊
Projektowanie, wybór kolorów i aranżacja wnętrz to nie lada wyzwanie. Być może te kilka podstawowych wskazówek pomoże wyczarować Twoje wymarzone, przytulne wnętrze. Zacznij od wyboru odpowiednich barw do swojego otoczenia, podejmij decyzję i… do dzieła!
Nas za chwilę czeka kolejny remont i wielkie malowanie nie mogę się juz doczekać
super przydatny wpis. Wiem jak jest trudno dobrać kolory do wnętrza
U nas ciągle jest problem z kolorami, mieszkamy w starym domu i niestety okna na wschód i zachód skutecznie potrafią zepsuć każdy plan. Zazwyczaj w domu jest ciemno. Sprawdzałam już różne odcienie, ale teraz wiem, że muszę jeszcze ożywić meble, nie wiem jakim cudem zdecydowałam się na wenge 7 lat temu. Na szczęście tylko boki, ale to i tak za ciemno.
Wow, bardzo konkretne wskazówki. Na pewno wrócę tutaj przy okazji remontu:) Nadal nie potrafię zdecydować, czy wolałabym w salonie odcienie ciepłe czy chłodne…
Warto zrobić sobie wizualizacje z różnymi kolorami – łatwiej wtedy zdecydować, kiedy zobaczymy nasze wnętrze w wybranych kolorach 🙂
Bardzo przydatny artykuł, korzystałem z waszych usług i jestem bardzo zadowolony 😀 Pełen profesjonalizm!