URZĄDZAMY Mieszkanie przyjazne zwierzętom

Według badań przeprowadzanych przez Boehringer Ingelheim ponad 90% właścicieli psów i kotów deklaruje, że posiadanie zwierząt pozytywnie wpływa na ich codzienne życie. Trudno się dziwić – nasze pupile potrafią nas rozczulić, rozśmieszyć i rozweselić nawet po najcięższym dniu w pracy. Jednak posiadanie zwierząt to również duża odpowiedzialność oraz skutki uboczne w postaci potłuczonych doniczek czy zadrapanych drzwi. Ważnym jest, abyśmy zwrócili uwagę na ich potrzeby, dzięki którym będziemy mogli zminimalizować szkody wyrządzone w mieszkaniu. Stąd, jeżeli planujemy posiadanie pupila, powinniśmy to uwzględnić już podczas projektowania wnętrza.

PODŁOGA

Najlepszym wyborem powierzchni dla naszych czworonożnych przyjaciół będzie ta o dużym stopniu twardości – płytki ceramiczne, podłogi drewniane czy panele podłogowe (laminowane lub winylowe). W przypadku paneli podłogowych wybierajmy te o wysokiej klasie ścieralności (AC5 lub AC4) pokryte powłoką antypoślizgową. Nie zbierają one wilgoci i są łatwe w utrzymaniu czystości. Podłoga drewniana powinna być wykonana z drewna egzotycznego charakteryzującego się wysoką trwałością (np. bambusu). Bardzo ważnym aspektem jest zabezpieczenie podłogi naturalnymi olejami tworzącymi ochronną powłokę. Taką czynność warto powtarzać co kilka miesięcy, aby zwiększyć odporność podłoża oraz wygładzić już istniejące drobne rysy. W miarę możliwości wybierajmy jasne kolory, na których mniej widoczne będą drobne zadrapania.

Wiele osób rezygnuje z zakupu dywanu ze względu na problemy z osiadaniem się na nich zwierzęcej sierści. Jednak jeśli jest to dla Was konieczny element w wyposażeniu mieszkania, to wybierajcie te z krótkim włosiem, które będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

MEBLE

Podarte poduszki, zadrapane krzesła i stoły, pogryzione kanapy, czyli największe obawy związane z posiadaniem zwierzaka. Nic się nie bójcie! I na to da się coś zaradzić! 🙂

Podstawową cechą mebli, które będziemy kupować do mieszkania z naszymi zwierzętami będzie materiał, z którego są zrobione. Sofy czy fotele powinny być obite tkaniną o ciasnym, mocnym i gęstym splocie – są odporniejsze na zabrudzenia i plamy, a w przypadku uszkodzenia łatwiej je samemu naprawić. Świetnie sprawdzi  się tutaj welur, który jest wytrzymały oraz łatwy w czyszczeniu. W przypadku problemu pozostawianej sierści przez naszych pupilów warto zwrócić uwagę na dobór koloru pod umaszczenie zwierzęcia lub zrezygnować z jednolitej barwy na rzecz wzorzystych tkanin. Jest to najprostszy sposób, aby sierść nie była tak widoczna.

Jednak najważniejsze co musimy zrobić, aby zminimalizować ryzyko niszczenia naszych mebli, to zapewnienie naszym pupilom niezbędnych akcesoriów (m. in. drapaki, zabawki) oraz wyodrębnionej przestrzeni tylko dla zwierzęcia.

LEGOWISKO

Kto z nas nie zna momentu, w którym chcemy położyć się spać, a zwierzę zajmuje nam całą powierzchnię łóżka? 🙂 Pomimo tego każdy pupil lubi raz na jakiś czas wrócić do swojej bezpiecznej przestrzeni. Właśnie dlatego legowisko powinno znajdować się w spokojnym miejscu, z dala od hałasów oraz przeciągów, lecz z możliwością obserwowania otoczenia. Bardzo istotnym elementem jest dobór rozmiaru legowiska oraz jego materiału, który musi być przyjemny dla zwierzęcia. Warto wybrać taką tkaninę, która będzie umożliwiała nam jak najłatwiejsze usuwanie wszelkich zabrudzeń.

MIEJSCE DO JEDZENIA

Każde zwierzę powinno mieć wydzieloną przestrzeń do spożywania posiłków. Tak samo jak w przypadku spania powinno być to miejsce ciche i spokojne, w którym nasze pupile będą mogły skupić się wyłącznie na wyjadaniu swojej ulubionej karmy. Pomieszczenie, w którym znajdują się miski nie może być zamykane, ponieważ zwierzę musi mieć stały dostęp do wody pitnej o każdej porze dnia.

DEKORACJE

Dekoracje sprawiają, że nasze wnętrze staje się odzwierciedleniem nas samych i dzięki temu tworzymy niepowtarzalny klimat w naszych mieszkaniach. Jednak mając zwierzęta musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór ozdób, aby nasze pupile były bezpieczne. Dużym zagrożeniem dla zwierząt są kwiaty. Wiele roślin doniczkowych, które kupujemy (m. in. fikus, skrzydłokwiat, azalia) mogą być silnie trujące dla zwierząt, zwłaszcza jeśli posiadamy koty, które mają w zwyczaju ich jedzenie.

Podczas gdy my idziemy do pracy, nasze pupile zaczynają wypełniać ten czas zabawą  demolując nasze, dopiero co posprzątane mieszkanie 🙂 Starajmy się unikać szklanych dekoracji oraz w miarę możliwości chowajmy do zamykanych witryn ozdobne figurki, pamiątki czy inne drogocenne dla nas przedmioty, które mogą zostać zniszczone podczas figlów naszych czworonożnych przyjaciół.

            Dostosowywanie naszego mieszkania do zwierzęcia nie jest oczywiście obowiązkiem. Jednak chcąc nie narażać budżetu domowego na regularne straty oraz zadbać o komfort i bezpieczeństwo zwierzaka, warto  przy planowaniu mieszkania wziąć pod uwagę naszego dodatkowego członka rodziny. Z pewnością nasz pupil nam się za to odwdzięczy, a nasze mieszkanie uzyska unikalny wystrój 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.