7 zalet posiadania małego mieszkania

Obecnie ceny nieruchomości sprawiają, że decydując się na zakup mieszkania nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie, o jakim marzymy. Szczególnie jeśli marzy nam się duże, przestrzenne mieszkanie lub dom, a ostatecznie decydujemy się na zakup małometrażowego mieszkania. Jednak nie zawsze małe oznacza gorsze 😊 Spokojnie, na duże przestrzenie na pewno jeszcze przyjdzie czas! Tymczasem chciałabym Wam pokazać, jakie są zalety posiadania małych wnętrz oraz jak można je pomysłowo urządzić. Na pewno je wtedy mocno pokochacie! 😊

i. mAŁE MIESZKANIA SĄ PRZYTULNE

Po przeczytaniu słowa ‘przytulne’ zapewne przed Twoimi oczami pojawia się idealnie skrojona oferta marketingowa biur nieruchomości, które często używają tego słowa by zareklamować zwyczajnie ciasne mieszkania 😊 Ale życie w małych mieszkaniach ma swoje zalety! I można je urządzić w taki sposób, aby nie dało się odczuć ciasnoty. Szczególnie jeśli zależy nam właśnie na tym, by mieszkanie było przytulne.

Kiedy nie masz w pomieszczeniach dużo miejsca do umeblowania i wyposażenia, o wiele łatwiej jest skoncentrować się na dopasowaniu otoczenia do Twojego gustu. Małe, niedrogie elementy wystroju takie jak świece, narzuty i poduszki będą miały dużo większy wpływ na atmosferę, niż w większych pomieszczeniach. Na dużych przestrzeniach takie dodatki zazwyczaj stają się mało widoczne. Co więcej, jeśli najdzie Cię ochota na zmiany, dużo łatwiej jest ich dokonać na małych przestrzeniach. Wystarczy zmiana dodatków na inne wzory i kolory i już mamy odświeżone wnętrze!

II. Łatwiej w nich zorganizować przestrzeń

Kiedy mieszkasz na niewielkim metrażu, masz dużo mniej miejsca na przechowywanie różnych rzeczy. Zmusza to do robienia regularnych porządków i pozbywania się tego, czego zwyczajnie nie potrzebujemy. Sama mam z tym lekki problem i z doświadczenia wiem, że ile miejsca będę mieć w szafach, tyle wykorzystam 😀 Dodatkowo, im więcej naskładanych niepotrzebnych rzeczy, tym trudniej znaleźć te, które rzeczywiście potrzebujemy.

Kiedy masz ograniczoną ilość miejsca do przechowywania, rzeczy niepotrzebne zaczynają zawadzać i się wyróżniać. Dzięki temu łatwiej możemy się pozbyć bałaganu, bo staje się on bardzo widoczny 😊 Kiedy pozbędziesz się tego co zawadza, a w szafach będziesz mieć tylko to co najbardziej potrzebne, unikniesz bałaganu i zaoszczędzisz czas na poszukiwaniu tego, czego potrzebujesz.

III. tańsze w urządzeniu

Wyposażenie dużego mieszkania lub domu pochłania ogromne ilości pieniędzy. Nie wspomnę tutaj tylko o samym remoncie (ekipa która wycenia robociznę za metraż, ceny podłóg w zależności od powierzchni, farby i inne dodatki) ale przede wszystkim o samym umeblowaniu. Do większych wnętrz zwyczajnie potrzebujesz więcej i większych rzeczy! Jeśli chcesz sprawić, aby Twój ogromny salon był ciepły i przytulny, musisz wydać na niego dużo więcej pieniędzy niż na urządzenie takiego na mniejszym metrażu.

IV. MINIMALIZM REDUKUJE STRES!

To obecnie duży trend przy projektowaniu wnętrz, ponieważ coraz więcej osób inspiruje się stylem skandynawskim starając się żyć prościej i redukować przez to stres. W małych mieszkaniach zastosowanie tego stylu jest bardzo łatwe i przyjemne. Często na dużych powierzchniach wywołuje uczucie chłodu. W małych wnętrzach nam to nie grozi w tak dużym stopniu. A dlaczego minimalistyczne wnętrza redukują stres? Odpowiedź jest prozaicznie prosta: stonowane kolory, mała ilość rzeczy i brak bałaganu uspokajają i nie rozpraszają. Takie otoczenie pozwala naszemu mózgowi odpocząć.

V. Łatwiej utrzymać porządek 🙂

To dla wielu zdecydowanie najlepszy argument. Szczególnie dla mężczyzn 😊 i pewnie wielu z tego powodu decyduje się na zakup małego mieszkania. Nic w tym dziwnego! Znajomy kupił żelazko tylko dlatego, że w opiniach ktoś napisał: „moja żona pokochała to żelazko i całymi dniami prasuje, zakup życia” 😊

Im większe mieszkanie, tym więcej czasu i pracy zajmuje doprowadzenie go do porządku. Tylko pomyśl, ile zajmuje Ci odkurzenie i umycie podłóg w 50 metrowym mieszkaniu? A teraz wyobraź sobie, że masz ponad stumetrowy dom i dwójkę dzieci, która wszędzie roznosi swoje zabawki 😊 Kto chciałby spędzać czas na ciągłym sprzątaniu? To właśnie powód, dla którego małe i przytulne mieszkania są idealne dla tych, którzy znajdują ciszę i spokój w czystych wnętrzach, ale nie chcą poświęcać mnóstwa energii i czasu na utrzymanie ich w porządku.

VI. BARDZIEJ EKONOMICZNE I EKOLOGICZNE

To żadna nowość, że koszty ogrzewania, chłodzenia i energii elektrycznej mogą znacząco odbić się na naszym portfelu i środowisku. Gdy porównasz rachunki za utrzymanie mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych a takiego, które ma ponad sto metrów kwadratowych, na pewno zobaczysz różnicę! Przy czym ta różnica może być kilka razy większa. Życie w mniejszym mieszkaniu oznacza zmniejszenie miesięcznych wydatków, a także korzystniejszy wpływ na naszą planetę 😊

VII. ŁATWIEJ JE SPERSONALIZOWAĆ

Jeśli tak samo jak my przykładasz dużą uwagę do wyglądu mieszkania, z pewnością zależy Ci na tym, aby jego wnętrze było odzwierciedleniem Ciebie i Twojej osobowości. Małe przestrzenie o ograniczonej powierzchni i ścianach znacznie ułatwiają osiągnięcie tego celu.

Jak widzicie, posiadanie małego mieszkanie może mieć wiele zalet. Wiadomo, że każdy ma inne potrzeby, ale mały metraż zdecydowanie może zaspokoić najważniejsze z nich, czyli własne 4 ściany. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi popatrzycie z innej perspektywy na swoje wnętrza i pokochacie je na nowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.